Мимоилажење
Приликом мимоилажења возач је дужан да са своје леве стране остави довољно растојања између свог возила и возила са којим се мимоилази, по потреби и да возило помери ка десној ивици коловоза.
При мимоилажењу са пешаком, возач је дужан да држи безбедно растојање између возила и пешака.
Уколико због препреке на путу или других учесника у саобраћају возач не може да изврши безбедно мимоилажење, дужан је да успори кретање свог возила и да га, по потреби, заустави да би пропустио возило из супротног смера.
Уколико је због недовољне ширине пута или препреке мимоилажење онемогућено, возач којем је то, с обзиром на карактеристике и стање пута и околности саобраћаја, лакше да изведе, дужан је да се први заустави и по потреби, кретањем уназад или на други начин, помери своје возило и заузме на путу положај који омогућава мимоилажење.
У ситуацији приказаној на слици са једне стране је колона возила и бели аутомобил не може уназад, зато жути аутомобил у конкретној ситуацији, мора уназад.
У ситуацији приказаној на слици са једне стране је колона возила и бели аутомобил не може уназад, зато жути аутомобил у конкретној ситуацији, мора уназад.
Када на раскрсници возила долазе из супротних смерова и скрећу у лево, возач мимоилази возило из супротног смера тако што га пропушта са своје десне стране.
Мимоилажење возила на успону односно низбрдици – правила о првенству пролаза
Важи правило да на делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица, на коме је мимоилажење возила немогуће или је веома отежано, возач возила које се креће низ нагиб дужан је да заустави своје возило на погодном месту (без обзира на категорију возила !) ако примети да му друго возило иде у сусрет уз нагиб
Изузетно од горњег правила саобраћаја, возач који се креће уз нагиб дужан је да заустави своје возило ако испред себе има погодно место за заустављање, које омогућава безбедно мимоилажење и ако би, у случају да тако не поступи, мимоилажење захтевало кретање уназад једног од возила.
У ситуацији приказаној на слици оба возила су преблизу препреци на путу и такво стање захтева кретање једног возила уназад да би се безбедно мимоишли. У овом случају, пошто постоји испуст на путу, возач аутобуса је дужан да своје возило помери на испуст тако да возило из супротног смера може безбедно да прође.
У ситуацији приказаној на слици оба возила су преблизу препреци на путу и такво стање захтева кретање једног возила уназад да би се безбедно мимоишли. У овом случају, пошто постоји испуст на путу, возач аутобуса је дужан да своје возило помери на испуст тако да возило из супротног смера може безбедно да прође.
Правила саобраћаја која важе кад једно од возила на успону односно низбрдици мора да се креће уназад
На делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица када једно од возила која се мимоилазе мора да се креће уназад (сувише су близу препреци), кретаће се уназад:
1) свако возило које се сусрело са возилом које вуче прикључно возило,
2) теретно возило које се сусрело са аутобусом,
3) возило које се сусрело са возилом више врсте,
4) ако се мимоилазе возила исте врсте - возило које се креће низ нагиб, осим ако је, с обзиром на услове и положај возила на путу, лакше да то учини возач возила које се креће уз нагиб. (има испуст)
На делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица када једно од возила која се мимоилазе мора да се креће уназад (сувише су близу препреци), кретаце се уназад свако возило које се сусрело са возилом које вуче прикључно возило (скуп возила).
На делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица када једно од возила која се мимоилазе мора да се креће уназад (сувише су близу препреци), кретаће се уназад теретно возило које се сусрело са аутобусом.
На делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица када једно од возила која се мимоилазе мора да се креће уназад (сувише су близу препреци), кретаце се уназад возило које се сусрело са возилом више врсте.
Ако се мимоилазе возила исте врсте на делу пута који је саобраћајним знаком означен као опасан успон, односно као опасна низбрдица када једно од возила која се мимоилазе мора да се креће уназад (сувише су близу препреци), кретаће се уназад возило које се креће низ нагиб, осим ако је, с обзиром на услове и положај возила на путу, лакше да то учини возач возила које се креће уз нагиб. (има испуст)
Мимоилажење регулисано саобраћајним знацима
Ако се на неком делу пута првенство пролаза регулише саобраћајним знацима онда се постављају два знака :
саобраћајни знак забране и ограничења, првенство пролаза за возила из супротног смера, који означава забрану ступања возила на уски део пута пре него што тим делом пређу возила из супротног смера.
саобраћајни знак обавештења, првенство пролаза у односу на возила из супротног смера, који обавештава возача да на уском пролазу има право првенства пролаза у односу на возила која долазе из супротног смера.
Регулисање саобраћаја на делу пута на коме се изводе радови или где је настала препрека која се не може одмах отклонити врши се заставицама зелене и црвене боје, димензија најмање 40цм x 40цм. Када радник одређен од стране извођача радова, држи подигнуту зелену заставицу, пролаз је слободан, а када је подигнута црвена заставица, пролаз је забрањен.